Jak na to?
Ať už jste technologický nadšenec, propagátor obnovitelných energii a nebo prostě už nechcete být závislý na současných vysokých cenách, solární elektrárna je tu pro vás. A abyste si mohli vybrat přesně to, co potřebujete, připravili jsme si několik řešení, které se hodí skoro pro každou vaší potřebu. A pokud si náhodou nevyberete ani tak, postavíme vám elektrárnu přímo na vaše tělo, tedy střechu.
Začátky
Současná řešení jde zjednodušeně rozdělit do dvou základních skupin.
Řešení s akumulací přebytečné energie do ohřevu teplé vody
První řešení bylo dlouhá léta naše nejčastěji instalované řešení. Pořád je plně účinné a bez využití dotace má i velmi dobrou finanční návratnost. Ale není všemocné.
Fotovoltaiku s bateriovým systémem
Naštěstí nedávný pokles cen technologií a především bateriových systémů nám umožňuje instalovat plně soběstačné bateriové řešení nesrovnatelně výhodněji než dříve a cenově se již velmi přiblížit akumulačnímu řešení.
Hlavní výhodou bateriového řešení je především schopnost ukládat energii na období kdy slunce nesvítí. Jinak řečeno, když svítí slunce a vaše solární panely pracují naplno, generují energetický přebytek. Tento přebytek ale “nepřeteče” do sítě distributora, nýbrž se uloží do LiFePo4 baterií a využije se kdykoliv později. Z toho vyplývá, že právě velikost bateriového úložiště je spolu s počtem solárních panelů rozhodujícím parametrem pro uspokojení vašich potřeb a dramaticky ovlivní dosaženou úsporu na účtu.
To ale není jediná výhoda. Vlastní produkce a nastavitelné minimální uložené množství energie v bateriích vám dává jistotu plného komfortu i při možných výpadcích energií, tzv. blackoutech. Dle možností vaší domovní elektrické instalace je možné na záložní okruh připojit kritické spotřebiče jako ledničku, zabezpečovací systém, internetový router, záložní světla a být potom připraven i na opravdu dlouhý výpadek.
A poslední, ale jistě ne nejmenší výhodu najdeme při správném navržení systému. Díky tomu můžete také čerpat největší možnou dotaci z dotačního programu Nová zelená úsporám.
Trocha zkomplikování
Když už je jasné, jakou variantu akumulace v případě přebytku preferujeme, je nutné rozhodnout jak vlastně elektřinu dostat tam, kde je potřeba. Mluvíme samozřejmě o výběru důležité komponenty celého řešení a to o tzv. Střídači. Střídač dokáže energii ze solárních panelů připojit k jednotlivým fázím elektroinstalačních rozvodů v domě. V zásadě se můžeme připojit jen na jednu fázi nebo na všechny. K tom u poslouží buď jednofázový nebo třífázový střídač. Jestli stačí jenom jedna fáze záleží především na topologie vašich domácích rozvodů, ale většinou stačit nebude.
A tím se dostáváme k problému o kterém se ve spojitosti s fotovoltaikou moc nemluví. Jde o takzvané měření spotřeby po fázích. I když to na faktuře za elektřinu nevypadá, tak Česká Republika je jednou z mála, která měří spotřebu elektřiny odděleně na všech třech fázích. Problém je to docela významný a podrobněji je vysvětlený zde, takže si ušetříme čas a vrhneme se na důsledky.